ការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការវីរ៉ុសកូវីដ-១៩ កំពុងដំណើរការនៅខេត្តចំនួន៧ ខណៈការចាក់វ៉ាក់សាំងក៏វិលត្រឡប់មកភ្នំពេញវិញ
ភ្នំពេញ៖ វ៉ាក់សាំង AstraZeneca ដែលត្រូវបានផ្តល់ដោយប្រទេសជប៉ុននិងចក្រភពអង់គ្លេសកំពុងផ្តល់បានការសម្រុកផ្តល់យ៉ាងឆាប់រហ័សខណៈដែលប្រទេសកម្ពុជាបានដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្ត្រ “ស្រោចវ៉ាក់សាំង” ។ នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានប្រើប្រាស់ឧទ្ធម្ភាគចក្រពីរគ្រឿងកាលពីថ្ងៃសៅរ៍ដើម្បីបញ្ជូនថ្នាំទៅខេត្តចំនួន៧ ជាប់ព្រំដែនថៃ។ ការចាក់វ៉ាក់សាំង បានចាប់ផ្តើមផ្តល់ឱ្យកាលនៅថ្ងៃអាទិត្យ។ នៅថ្ងៃចន្ទនេះ ក្រសួងសុខាភិបាលបានបើកយុទ្ធនាការការចាក់វ៉ាក់សាំងឡើងវិញនៅរាជធានីភ្នំពេញសម្រាប់អ្នកដែលមិនទាន់បានចាក់វ៉ាក់សាំងកាលពីដើមឆ្នាំនេះ។
គ្រូពេទ្យរដ្ឋនិងឯកជន ព្រមទាំងមន្រ្តីរាជការស៊ីវិល គឺក្រុមគោលដៅដែលត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាផ្តល់អាទិភាពសម្រាប់ការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការ ដែលត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីបង្កើនការការពារប្រឆាំងនឹងវីរ៉ុសថ្មីប្រភេទដែលតា។ ខេត្តចំនួន៧ ដែលត្រូវបានជ្រើសរើសជាតំបន់អាទិភាពខ្ពស់គឺខេត្តបាត់ដំបង បន្ទាយមានជ័យ ប៉ៃលិន កោះកុង ឧត្តរមានជ័យ ពោធិ៍សាត់ និងព្រះវិហារ។ យុទ្ធសាស្ត្រទាំងអស់នេះត្រូវបានធ្វើឡើងដើម្បីបង្ការឆ្លងរីករាលដាលពីសំណាក់ពលករចំណាកស្រុកដែលត្រឡប់មកពីប្រទេសថៃ។ វ៉ាក់សាំង AstraZeneca កំពុងត្រូវបានប្រើជាការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការសម្រាប់ក្រុមជួរមុខដែលបានទទួលការចាក់វ៉ាក់សាំងពេញលេញជាមួយវ៉ាក់សាំងស៊ីណូហ្វាំមនិងស៊ីណូវ៉ាក់។ ការចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការវីរ៉ុសនឹងត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការសម្រាប់មនុស្សពេញវ័យដែលនៅសល់នៅពេលដែលបុគ្គលិកជួរមុខបានទទួល។
ជាមួយគ្នានេះក្រសួងសុខាភិបាលក៏បានចាប់ផ្តើមយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ-១៩ នៅរាជធានីភ្នំពេញវិញដើម្បីផ្តល់ឱ្យប្រជាជនកម្ពុជានិងជនបរទេសនៅក្នុងរាជធានីនូវឱកាសលើទីពីរក្នុងការទទួលបានចាក់វ៉ាក់សាំង។ ការផ្តល់វ៉ាក់សាំងបង្ការវីរ៉ុសគឺមានរហូតដល់ថ្ងៃទី៨ ខែកញ្ញា។ ក្រសួងបានប្រើប្រាស់ទីតាំងចំនួន២ គឺមន្ទីរពេទ្យព្រះអង្គឌួង និងមជ្ឈមណ្ឌលជាតិសុខភាពមាតានិងទារកសម្រាប់ការចាក់វ៉ាក់សាំងនេះ។
សារព័ត៌មាន EAC បានសំភាសន៍ជាមួយជនបរទេស ២-៣នាក់ ដែលទទួលបានការចាក់វ៉ាក់សាំងលើកដំបូងរបស់ពួកគេកាលពីថ្ងៃចន្ទ ដោយម្នាក់ក្នុងចំណោមពួកគេនិយាយថា កម្រិតទំនុកចិត្តរបស់ពួកគេចំពោះវ៉ាក់សាំងបានកើនឡើង។ ជនជាតិអង់គ្លេសអាយុ ៥៦ឆ្នាំ លោក ហ្គារីស្មីត និយាយថា ទីបំផុតគាត់បានចាក់វ៉ាក់សាំងបន្ទាប់ពីរង់ចាំអស់រយៈពេលជាយូរមកហើយ។ “ដើម្បីការពារខ្លួនខ្ញុំនិងអ្នករាល់គ្នាដែលនៅជុំវិញខ្ញុំ។ ខ្ញុំគិតថាវាជារឿងល្អណាស់ វាមិនឈឺចាប់ទេ អ្នកមិនអាចមានអារម្មណ៍ថាវាមិនមែនជាបញ្ហាអ្វីទេ ហើយវានឹងជួយសង្គ្រោះជីវិតមនុស្សជាច្រើន”។ គាត់បានបន្ថែមថា គាត់មិនបានទទួលបានព័ត៌មានច្បាស់លាស់ពីមុននោះទេ ដែលជាមូលហេតុដែលគាត់ខកខានការចាក់វ៉ាក់សាំងលើកមុន។
ជនបរទេសម្នាក់ទៀតឈ្មោះ លោក ហាស្សាន់រីហត អាយុ ៤៣ឆ្នាំ មិនទាន់មកប្រទេសកម្ពុជានៅឡើយទេ កាលពីយុទ្ធនាការចាក់វ៉ាក់សាំងលើកដំបូងនៅរាជធានី។ “ខ្ញុំទើបតែមកទីនេះនៅកម្ពុជា ដែលជាប្រទេសចុងក្រោយខ្ញុំ។ ឥឡូវនេះខ្ញុំបានដឹងអំពីវ៉ាក់សាំងចាប់ផ្តើមម្តងទៀតនៅរាជធានីភ្នំពេញ។ ដូច្នេះខ្ញុំមកទីនេះដើម្បីចាក់វ៉ាក់សាំង ព្រោះវាចាំបាច់សម្រាប់ខ្ញុំ វាចាំបាច់សម្រាប់សុខភាពខ្ញុំ”។
ក្រសួងសុខាភិបាលបានណែនាំដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងតំបន់ត្រូវយកអត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ ឯជនបរទេសត្រូវយកលិខិតឆ្លងដែនមកជាមួយ។ យុទ្ធនាការស្រោចវ៉ាក់សាំងបានចាប់ផ្តើមនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ប៉ុន្តែគេបានចាក់សម្រាប់មន្ត្រីយោធាជាមុនសិន៕